Streda, Február 20, 2019

Promo video 2018

Prešli sme sa po "Ceste slnečnou sústavou 2018"

V poslednú septembrovú nedeľu 30. 9. 2018 usporiadala Hvezdáreň Michalovce 26. ročník tradičného zábavno-náučného podujatia  Cesta  Slnečnou  sústavou a súhvezdiami venovanú deťom od 3 do 12 rokov.

Deti v sprievode svojich rodičov prichádzali do michalovského lesoparku na Hrádku, kde postupne prechádzali jednotlivými stanovišťami, kde plnili rôzne úlohy súvisiace s vesmírnymi objektmi. Na Mesiaci zbierali horniny a odnášali ich do rakety. Na Marse, ktorý je bohom vojny absolvovali prekážkovú bojovú dráhu a mohli si poprezerať vojenské autá, zbrane a sanitku s výbavou. Na súhvezdí Sieť liezli po skutočnej povrazovej sieti. Na Povozníkovi sa vozili na lanovke, Drakovi loptičkami stínali hlavy, na meteorite skákali na trampolíne a na Strelcovi si mohli zastrieľať zo skutočného luku a kuše. Na Malom voze mali k dispozícii vozíky, na ktorých ich mohli rodičia povoziť. Na Slnku triafali do slnečných škvŕn a na Saturne si zacvičili s prstencom - hula-hop. Timovu spoluprácu si mohli vyskúšať pri úlohe s balansovníkom, kde sa snažili obrie planéty umiestniť do správnych prstencov. Spolupracovať museli medzi sebou aj pri hre s psychomotorickými padákmi, kde sa zahrali na čiernu dieru. Na Veľkom voze roznášali hviezdičky a na trojsúhvezdí Havran, Pohár a Hydra prenášali po slalomovej dráhe živú vodu. Dievčatá zo Základnej umeleckej školy v Michalovciach namaľovali deťom podľa ich želania na tvár znamenia Zvieratníka, či iné obrazce a na terase deti skladali puzzle z náučných obrázkov. Na podujatí bolo aj obrie koleso, alebo skôr valec, v ktorom sa deti mohli vyblázniť a pritom si uvedomiť gravitáciu aj odstredivú silu. Deti s tvorivým duchom, ktoré prišli na podujatie vo vesmírnych maskách sa porote predviedli na terase pred hvezdárňou a tá vyzdvihla masky s najlepším nápadom a prevedením, ale odmenené boli všetky masky. Na vesmírne objekty sa v danú nedeľu premenilo 28 detí a presne toľko tortičiek nám poskytli naše milé sponzorky z cukrární Ivéria a Top Torty, za čo im úprimne ďakujeme. Kupola vo hvezdárni bola prístupná všetkým návštevníkom, ktorí si mohli pozrieť Slnko ďalekohľadom. V posluchárni sa premietali rozprávky a počas podujatia dvakrát odznel blok zaujímavých rozprávaní z astronómie. V klubovni astronóm predvádzal pokusy z fyziky, ktoré zaujali malých i veľkých. Sprístupnená verejnosti počas podujatia bola aj kaplnka sv. Antona Paduánskeho, ktorú si návštevníci mohli prezrieť. Pracovníčka Zemplinského múzea bola k dispozícii podať informácie o tejto peknej sakrálnej budove. Každý detsky účastník dostal aj balíček sladkostí. Podujatia sa zúčastnilo 700 detí a aspoň toľko rodičov, ktorí ich na ceste sprevádzali, čiže viac než 1400 ľudí. Okrem hlavného organizátora, ktorým je Hvezdáreň v Michalovciach – kultúrne zariadenie KSK, ochotne pomohli vojaci z vojenského útvaru v Michalovciach a tiež dobrovoľníci z radov krúžkarov a ich priatelia, ktorí usmerňovali návštevníkov. Poďakovanie patrí aj našim sponzorom cukrárni Ivéria a cukrárni Top Torty za krásne tortičky pre deti v maskách a tlačiarni Buraľ.

1. 10. 2018                                                                                                                                                                     Mgr. Gabriela Kramáreková

Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta