kult_poukazy.png
Utorok, Apríl 24, 2018

VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTO
 

Hvezdáreň v Michalovciach má voľné pracovné miesto na pozíciu odborného pracovníka počas zastupovania pracovníčky na materskej dovolenke. Všetky potrebné informácie nájdete v priloženom pdf súbore:
pdfOznámenie o voľnom pracovnom mieste276.68 KB

 

Obloha v apríli

obloha  apríliS príchodom jari sa pomaly lúčime so zimnými súhvezdiami. Po zotmení sa k západu skláňa Orión aj Veľký pes s najjasnejšou hviezdou celej oblohy - Síriom. Uvidíme ich znova až na jeseň neskoro v noci ako predzvesť zimy. Teraz sú už hneď večer vysoko Blíženci aj Býk, vidíme zapadať kúsok Andromédy. Západnej až severozápadnej oblohe ešte vládnu Povozník s Perzeom. Neskoro večer sa od juhu k západu presúvajú zvieratníkové súhvezdia: Lev, nasleduje ho Panna a potom málo nápadné Váhy. Vysoko nad južným obzorom kulminuje Pastier s najjasnejšou hviezdou severnej oblohy – oranžovým obrom Arktúrom. Po polnoci ho nasleduje Herkules s lichobežníkovým trupom. Medzi nimi sa nachádza dobre viditeľné, ale malé súhvezdie v tvare poloblúka - Severná koruna so svojou najjasnejšou hviezdou s názvom Gemma. Juhovýchod v tom čase ovládajú žiarivé hviezdy letných súhvezdí. Popri obrazcoch Labute a malom, ale výraznom kosodĺžniku Lýry sa nad východný obzor vynára Orol s malým Delfínom. Pred nimi sa pod Herkulom nasúva rozložitý Hadonos s Hadom a nad juhovýchodom nesmelo vystrkuje klepietka Škorpión. Na opačnej strane oblohy, nad severným obzorom, okolo Polárky opisujú oblúky u nás nezapadajúce súhvezdia v blízkosti Malého voza. Nápadný je obrazec "W" súhvezdia Kasiopeja, ktoré sa počas noci presúva zo severozápadu nad severný obzor a nadránom sa dvíha na severovýchode. V zenite uprostred noci Veľký voz uvoľňuje priestor dlhému a kľukatému Drakovi a Cefeovi, ktorý vyzerá ako jednoducho nakreslený „domček“.

planety.jpgViditeľnosť planét: Merkúr je v apríli nepozorovateľný. Venuša sa dá pozorovať večer nad západným horizontom. Mars je viditeľný ráno nad juhovýchodným obzorom najskôr v súhvezdí Strelca. Jupiter je pozorovateľný väčšinu noci okrem večera v súhvezdí  Váh. Saturn môžeme vidieť ráno nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Strelca v blízkosti Marsu. Urán a Neptún sú v apríli nepozorovateľné.


bolid_m.gifZačiatok tretej aprílovej dekády býva obdobím každoročného výskytu meteorického roja Lyridy. Môžeme ho pozorovať od 16. do 25. apríla, pričom maximum v roku 2018 nastane 22. 4. v čase okolo 20 hod. SELČ. Hodinová frekvencia za ideálnych podmienok (tzv. ZHR) býva zhruba 18 met/hod. Geocentrická rýchlosť meteorov z tohto roja je stredne vysoká: 49 km/s. Radiant Lyríd vychádza do dostatočnej výšky nad obzor až po polnoci. V roku 2018 budú na pozorovanie Lyríd dobré podmienky, pretože Mesiac je presne v deň maxima, t.j. 22. 4. v prvej štvrti a preto u nás zapadá pred 01:00 hod. SELČ. To znamená, že počas maxima tohto roja nebude rušiť pozorovanie Najvyššia frekvencia Lyríd  sa dá pozorovať noc pred maximom a noc po maxime, t.j.  21./.22. 4. a 22./23. 4. 2018.

 
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta