kult_poukazy.png
Pondelok, Júl 16, 2018

Obloha v júli

Obloha v júliJúlová obloha sa oproti júnu trocha zmení. Súhvezdie Leva nájdeme vo večernom súmraku až na západe. Koncom júla tam uvidíme Pannu. Smerom ku Škorpiónovi s výrazným červeno-oranžovým Antaresom môžeme nájsť menej výrazné súhvezdie Váhy. Nízko nad južným obzorom už od večera uvidíme Strelca, za ním v priebehu noci nasleduje Kozorožec a po polnoci Vodnár. Nadránom vyjde aj Veľryba. Ani vyššie nad obzorom sa toho veľa nezmení: súhvezdia Hadonos, Orol, Pegas, Ryby, Androméda sme videli aj v júni. Tie posledné však uvidíme skôr, alebo v rovnakom čase vyššie nad obzorom a bližšie k západu. Súhvezdia, ktoré prešli, prechádzajú alebo ešte prejdú kulmináciou vysoko nad juhom (niektoré sa však už hneď večer skláňajú k západu): Veľká medvedica, Pastier, Herkules, Lýra, Labuť. Iné putujú priamo cez zenit, alebo sa k nemu blížia. Medzi výraznými súhvezdiami skúsme vyhľadať aj tie malé, nenápadné, no zaujímavé, z nich niektoré totiž vidno len v lete. Od západu k východu spomeňme Poľovné psy pod ojom Veľkého voza, oblúk Severnej koruny medzi Pastierom a Herkulesom, alebo Lýru smerom k Labuti. Charakteristický je aj malý kosoštvorec Delfína hneď vedľa. Medzi Orlom a Labuťou sa dá nájsť Líška  a Šíp, nadránom pod Andromédou Trojuholník a Baran. Líška, Koník a Jašterica sú tiež z kategórie "málo známych" súhvezdí - najlepšie je na ich vyhľadanie pribrať na pomoc hviezdnu mapu, či už „pevnú", alebo otáčavú. Ďalšie malé súhvezdie je Štít, nájdeme ho nad Strelcom, je pomerne zreteľný a môžeme v ňom za dobrých podmienok vidieť voľným okom malý hmlistý obláčik - otvorenú hviezdokopu M 11. V júni bol v zenite kulminoval Drak, teraz tam bude Cefeus nasledovaný Kasiopejou. Najviac zmien zbadáme nadránom. Keďže Slnko sa na ekliptike zasa o kus posunulo, preto sa odhalia ďalšie súhvezdia, dobre je viditeľný napríklad Perzeus. Počas celého leta uvidíme za jasných nocí pás Mliečnej cesty tiahnúci sa oblohou.

planety.jpgViditeľnosť planét: Merkúr je v júli nepozorovateľný. Venuša je pozorovateľná večer nízko nad západným obzorom. Mars sa dá vidieť okrem večera počas celej noci v súhvezdí Kozorožca. Jupiter môžeme vidieť večer v prvej polovici noci v súhvezdí Váh. Planéta Saturn sa dá pozorovať  väčšinu noci okrem rána v súhvezdí Strelca. Urán je najlepšie vyhľadať triédrom pomocou mapky. Premieta sa do súhvezdia Barana a môžeme si ho nájsť v druhej polovici noci. Poslednú planétu - Neptún - si môžeme nájsť triédrom, alebo ďalekohľadom podľa mapky väčšinu noci okrem večera v súhvezdí Vodnára.

bolid_m.gifMeteory: Koncom mesiaca, 28. 7., budú mať maximum Piscidy Austrinidy a 30. 7. južné delta Akvaridy, ktorých prepočítaná hodinová frekvencia (ZHR) v maxime môže dosiahnuť okolo 15 meteorov za hodinu. V tento deň (30. 7.) budú mať maximum aj nevýrazné alfa Kaprikornidy, ktoré sú charakteristické pomalými, dlhými a  jasnými meteormi, u ktorých sú pozorovateľné pekné stopy. Ich frekvencia je však veľmi nízka - okolo 5 meteorov za hodinu. V tomto roku je Mesiac 28. 7.  v splne (a zároveň nastáva jeho úplné zatmenie), takže bude svojim svitom rušiť pozorovanie týchto meteorických rojov celú noc. Tieto radianty kulminujú až okolo 02:00 SELČ,  ale aj v čase kulminácie majú malú výšku nad obzorom. V druhej polovici júla pomaly začína aktivita Perzeíd, ktoré sú vzhľadom na letné prázdniny a teplé noci vôbec najpozorovanejším meteorickým rojom.

 
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta