kult_poukazy.png
Nedeľa, Máj 20, 2018

VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTO
 

Hvezdáreň v Michalovciach má voľné pracovné miesto na pozíciu odborného pracovníka počas zastupovania pracovníčky na materskej dovolenke. Všetky potrebné informácie nájdete v priloženom pdf súbore:
pdfOznámenie o voľnom pracovnom mieste276.68 KB

 

Obloha v máji

obloha v májiPo západe Slnka zapadá za západný horizont typické zimné súhvezdie Orión. Vľavo od neho nízko nad juhozápadom ešte svieti Sírius z Veľkého psa - vôbec najjasnejšia hviezda našej oblohy. Po úplnom zotmení kulminujú na juhu najvýraznejšie jarné súhvezdia Lev a Panna a neskôr v noci sa presunú k západu. Na východe vychádza Pastier nasledovaný Herkulom. Medzi nimi je malý oblúčik Severnej koruny. V stredných výškach nad obzorom sa presúva veľký Hadonos s Hadom. Veľmi nízko nad obzorom putujú Škorpión a neskoro po polnoci aj Strelec. V tom čase sa už na juhovýchode formuje v celej kráse tzv. Letný trojuholník tvorený najjasnejšími hviezdami troch výrazných letných súhvezdí: Deneb v Labuti, Vega v Lýre a Altair v Orlovi. Ozdobou oblohy sa Labuť, Lýra a Orol stávajú však až neskôr počas letných nocí. Na východe až juhovýchode nadránom vychádza Pegas a pod ním Kozorožec a Vodnár. Za Pegasom nasleduje Andromeda a Ryby. Pozornosti určite neujdú ani malé letné súhvezdíčka: Delfín, Šíp a Líška. Na severovýchode môžeme vidieť Kasiopeju, ktorá je nad obzorom po celú noc, keďže ide o cirkumpolárne súhvezdie. Spod severného obzoru vytŕča Perzeus. Nízko nad obzorom na severe  uvidíme hviezdu Capella zo súhvezdia Povozník - najjasnejšiu u nás nezapadajúcu hviezdu. K severu klesá zo zenitu Veľká medvedica, jej časťou je známy Veľký voz.

planety.jpgViditeľnosť planét:  Merkúr je v máji npepozorovateľný. Venušu môžete zbadať večer nad západným obzorom. Mars je pozorovateľný len ráno nízko nad juhovýchodným horizontom v súhvezdí Strelca (prvá polovica mesiaca) a v druhej polovici mája v Kozorožcovi . Jupiter sa dá pozorovať celú noc v súhvezdí Váh. Planéta Saturn sa nachádza v súhvezdí Strelca a je ho možné vidieť počas druhej polovice noci. Urán je v máji nepozorovateľný, takisto aj Neptún. 

bolid_m.gifMeteorické roje: v máji má zo známych meteorických rojov s  vyššou činnosťou maximum len roj η Akvaridy (Éta Akvaridy), no žiaľ u nás jeho radiant vychádza až po polnoci a dostatočnú výšku nad obzorom dosiahne až nad ránom. Roj pochádza z tej snáď najznámejšej kométy - 1P/Halley. Maximum v roku 2018 nastane 6. mája, ale vyššia aktivita sa predpokladá aj 3. a 5. mája. Tento roj tvoria častice uvoľnené z  Halleyovej kométy, podobne ako pri októbrových Orionidách. η Akvaridy mávajú pomerne široké maximum a v maxime môže dosiahnuť prepočítaná zenitová frekvencia (tzv. ZHR) až okolo 50 meteorov za hodinu. Geocentrická rýchlosť roja je 67 km/s. Pozorovanie tento rok  však bude rušiť Mesiac, pretože ten je 8. mája v poslednej štvrti a počas maximovej noci je nad obzorom od polnoci až do rána.
 
Večerné pozorovanie
okrem júna, júla a augusta